Meediaväljaannete loogikast lähtudes tegutsesid edasi ka Emajõe keti korraldajad. „Me saime omavahel aru, et rauda tuleb taguda, kuni see on veel kuum. Mingisuguse löögi olime ketiga tselluloositehasele juba andnud, nüüd tuli anda kohe teine, kolmas ja neljas, mitte jääda ootama, et nad mingi uue kavalusega vahepeal välja tulevad,“ põhjendab Oden valitud taktikat. Ta helistab pärast arendajate arvamusloo ilmumist ühele oma tuttavale Tabiveres ja küsib, mida seal ette võtta kavatsetakse. Sellest tuttavast sai hiljem üks Tabivere keti organiseerijatest. Tartlased sisendasid Tabivere elanikele, et nad ei jää oma võitluses üksi, Tartust tuleb lisavägesid. Ja tuligi. Taas oli kohal Ehin. Oma etteastet sai korrata Tõnis Mägi. Tartust veeti kohale haisutelk, millega saadeti tutvuma riigihalduse minister Janek Mäggi. Rääkimata sellest, et mitmed käed said kuu aega hiljem teistkordselt inimketi moodustada. Tabivere kett tõi endaga kaasa järgmise töövõidu aktivistidele. Paar päeva hiljem teatab valitsus, et algatab menetluse eriplaneeringu koostamise lõpetamiseks. Pidev surve avaldamine andis tulemuse, kuid poleemika tehase ümber ei näita ka valitsuskabineti otsuse järel vaibumise märke.
Vastupidi, pärast valitsuse otsust korraldatakse kolmaski inimkett, seekord tunduvalt väiksemas mastaabis, mida seetõttu nimetatakse soojendusketiks. Tartumaalt ja Emajõe äärest võetakse suund hoopis piirilinna Narva. „Paul helistas mulle pärast Tabivere ketti ja arvas, et nad ikkagi tahavad seda tehast ehitada. Järgmine koht olevat Narva, et hakkame Narvas inimesi aktiveerima,“ meenutab Linda-Mari Väli, kes EMA egiidi all tegi Emajõe ja Tabivere keti korraldajatega tihedat koostööd. EMA vahendas aktivistidele infot ja oli Emajõe keti suurim rahaline sponsor. Algselt plaaniti üritust isegi ühiselt korraldada. Narvas tehtigi sisulisemat koostööd. EMA pressiteate väitel said seal kokku metsakaitsega tegelevate kodanikuühenduste esindajad. Kust tekkis arusaam, et tehast planeeritakse Narva, jääb arusaamatuks. Arendajad olid selle võimaliku asukohana sadamate läheduse tõttu välistanud. Tõsi, mitmed algatatud eriplaneeringu kriitikud nägid realistliku alternatiivina just Ida-Virumaad. Seda mainib võimaliku asukohana näiteks Ülo Mander Teaduste Akadeemia raportisaruandes. Eestlaste alateadvus on paraku selline, et kui ülejäänud riiki nähakse rahvuspargina, siis Ida-Virumaa heiastub pigem tossava tööstusmaastikuna, kuhu on mugav susata igasuguseid industriaalobjekte. Sealsed elanikud on nendega juba harjunud ja peaksid iga sellise projekti avasüli vastu võtma. Eriti veel siis, kui planeeritav tööstus lubab olemasolevaga võrreldes vähem keskkonda saastada. Selliste argumentidega õigustati korduvalt näiteks seda, miks tselluloositööstus Äänekoskisse sobib, kuid Tartu lähistele mitte. Igatahes, nii nagu Facebooki kõlakodades levivad vandenõuteooriad, nii levivad seal ka kuulujutud. Üks selline tundus piisavalt usaldusväärne, et minna Narva kohale ja tõmmata käima sealset kogukonda mobiliseeriv Facebooki grupp. Väidetavalt olid narvakad liigutatud eestlaste huvist nende elukeskkonna pärast. „Paljud tundsid, et see on kõige suurem lõimumisakt üldse,“ kinnitab mulle Oden.
Siseringis tehti sel hetkel nalja, et maakonnast maakonda käies äratatakse tänu tehasele kogu eesti rahvas. Enam polnud küsimus selles, mitu milligrammi fosforit Emajõgi välja kannatab või kuidas see mõjub ülikoolilinna brändile. Üks Tabivere inimketi korraldajatest oli meedia vahendusel öelnud, et säärast tehast pole vaja mitte kusagile Euroopas. Narvas seisti vastu tselluloositööstusele kui sellisele. Oli see enesekindlus, mis edukate kettidega oli tekkinud, või Facebooki arutelude käigus kristalliseerunud veendumus, et Eestisse selline tehas ära ei mahu, igatahes edendasid kodanikuaktivistid mitmel pool Eestis selleks hetkeks hoiakut, et uurida pole siin enam midagi. Meie reostusnorm on null! Tõepoolest, nii kategooriline väide ei vajagi lisauuringuid.
Konkreetsete kontuuridega arutelud muutuvad masside lisandudes hägusaks. Teadlaste andmepõhistest arutluskäikudest võtavad massid järeldused, millega käiakse tihti meelevaldselt ringi. Neist tuletatakse uusi järeldusi, mis on motiveeritud isiklikust kogemusest, kujunenud väärtushinnangutest, eelarvamustest, kuulujuttudest, tunnetest. Jah, ka nendest. Selles keerulises protsessis võib hajuda esialgne fookus. Nii paistsid Tabivere ketis silma Rail Balticu vastaste plakatitega härrasmehed. Üks võitlus haagitakse teise külge. See muutub osaks mingist suuremast ahelast, mis kannab kellegi jaoks pealkirja „Käed eemale Eestimaast“, kellegi teise jaoks „Meil pole planeeti B“ ja kolmanda jaoks „Kõik ärimehed on pätid“. Nimetatud narratiivid tundusid tselluloosisaaga käigus põhjendatud ja aktuaalsed.
Masside teadvuses kinnistus Emajõe kohta kaks fakti: hinnang on halb, tehas lisab palju fosforit.
Meenutame, et masside eriilmelised võitlused koondusid Emajõe ümber. Maaülikooli teadlasena jõgede seisundit uuriv Peeter Pall leiab, et Emajõgi oli hea põhjus, mida eriplaneeringu vastased said ettekäändeks tuua. Ideaalne vapiloom. Peamine, mida Emajõe kohta tselluloosisaaga käigus korrutati, oli Ida-Eesti vesikonna veemajanduskavas leiduv hinnang Emajõe tervisele. Viie palli skaalal oli see hinnatud kahe palliga ehk olukord jões oli 2013. aastal seireinfo põhjal halb. Teine ohtralt käsitlemist leidnud teema puudutas tehase väidetavalt üüratut fosforiheidet, mida Emajõgi mitte mingil juhul välja ei kannata. Erialaspetsid rääkisid muidugi ka muust – veetemperatuuri tõusust, heitvees sisalduvatest raskmetallidest või muutustest vee hapnikusisalduses –, kuid masside teadvuses kinnistus Emajõe kohta kaks fakti: hinnang on halb, tehas lisab palju fosforit (kusjuures teadlaste vaidlustes erinesid hinnangud koguste kohta suurusjärkudes), järelikult ei saa hinnang kuidagi paremaks minna. Emajõe seisund taandati ühele näitajale.
Paraku on veekogu samasugune keeruline ökosüsteem nagu mets. Ka jõe või järve tervislikku seisundit määrab hulk eri faktoreid, mh ka fosfor kui vetikate peamine toitaine. Aga fosfor pole põhjus, miks Emajõe seisund praegu halvaks on hinnatud. 2013. aastal olid üldfosfori näitajad kõigis Emajõe mõõtmispunktides väga head ning kõiguvad hea ja väga hea piiril tänaseni. Lisaks voolab fosfor reeglina jõest lihtsalt läbi ja muutub probleemseks pigem aeglase voolu korral. Veemajanduskavas toodi probleemidena välja hoopis Võrtsjärvest pärineva vetikakoosluse domineerimine ning põhjaloomastiku seisund. Nimelt on jõe alamjooksul ennast sisse seadnud võõrliik – rändvähk. Neid probleeme luubiga vaadeldes ilmneb, et veemajanduskavas antud hinnang võib olla vaidlustatav.
Nimelt avaneb luubi alt maailm, kus teaduse pakutavad hindamismudelid pole täiuslikud, sõltuvad kontekstist, vajavad lisaandmeid ja tihti ka pidevat revideerimist. Nii pannakse näiteks mingite olemuslike tunnuste järgi (valgala suurus, vee värvus, voolukiirus) kokku veekogude tüpoloogia. Vastavalt veekogu tüübile kujunevad ka klassipiirid ehk eeldatav arusaam sellest, milline võiks olla veekogu elustik liigirikkuse ja dominantliikide mõttes. Paraku on iga veekogu omaette isiksus, kes inimese loodud mudelitesse ühel või teisel põhjusel ära mahtuda ei taha. Nii jäeti veemajanduskava lõpphinnangus Võrtsjärve fütoplankton üldse arvestamata, sest see ütleb rohkem Võrtsjärve kui Emajõe tervise kohta. Ilmselt oleks Emajõgi sellisel juhul saanud kõige halvema võimaliku seisundihinnangu. 2016. aasta hüdrobioloogilise seire aruandes toodi aga selge sõnaga välja, et suurselgrootute hindamissüsteem jääb voolulembeste liikide vähesuse all ägava Emajõe jaoks piiratuks. Seda tuleb veel kalibreerida ja hoolikamalt valida indikaatoreid, mis jõe seisundit kõige paremini peegeldavad. Põhjaloomastiku probleemid võivad uurijate hinnangul osalt tuleneda hoopis ebasobivatest proovivõtu kohtadest. Proove võetakse Emajõel kolmest kokkulepitud kohast. Võib vabalt juhtuda, et kui valida selleks suvaliselt kolm pisut kiirevoolulisemat lõiku, tuleksid tulemused teistsugused, näiteks rändvähi arvukuse osas. Võõrliigiga seoses on keskkonnaministeeriumis välja töötamisel määrus, mis lubab rändvähi esinemise seisundi määramisel arvestamata jätta, kuna selle levikut pole võimalik tõenäoliselt takistada. Nii saab probleeme lahendada paberil, kuid kas ka looduses?