Suve saabudes EMA nähtav tehasevastane tegevus vaibub. Metsasõja peamine lahingutander nihkub pealinna, kus päevi kestnud võitlus ühe puu langetamise vastu päädib korrakaitsjate sekkumisega. Kevadine protest on aga äratanud tselluloositehasega ressursi peale konkureerivate ärimeeste tähelepanu, kelle sissetulekud on ohus. Kõige laastavamalt mõjuks Est-Fori projekt graanulitootjatele ning nende toodangu transpordiga seotud sadamate haldajatele. Eriti viljakaks on osutunud Pärnu Sadama ja Graanul Investi partnerlus. Pärnu Sadama nõukogu liige Kaspar Kokk võtab juunis koostöösoovi väljendades Väliga ühendust. Peagi kohtutakse Mustas Puudlis, kuhu Kokk saabub koos advokaadiga. Välile ja teisele EMA juhatuse liikmele Martin Luigale jagatakse seal juriidilist nõu ja neid utsitatakse tegutsema. Kokk leiab, et EMA võiks meedias rohkem artikleid avaldada. Suvel saavad Kokk ja Väli nelja silma all uuesti kokku. Kokk annab märku, et sooviks ühingut rahaliselt toetada, kuid teha seda sularahas. Välit oldi selliste pakkumiste eest hoiatatud. Ta punnib vastu ja soovitab Kokal teha avalik annetus MTÜ arveldusarvele. Summasid seejuures ei mainita. Kokk võtabki lõpuks Väli soovitust kuulda ja annetab EMA-le 2300 eurot. See oli annetuste toel elava ühingu jaoks viiendik 2017. aasta tuludest. Pool aastat hiljem, kui asi avalikuks tuleb, saavad vandenõuteoreetikud parastada, et aktivistide tagant paistavad ärihuvide kõrvad. EMA peab meedias deklareerima oma sõltumatust, mis nüüdseks, kus liikumise piigid on pööratud graanuliärimeeste vastu, peaks kiibitsejatele selge olema. Lühikesel perioodil metsakaitsjate ja Eesti suurima puidutöösturi huvid tõepoolest kattusid, motivatsioon pärines aga täiesti erinevatest kohtadest. „Viiendik minu kriitikast on tingitud murest inimkonna tuleviku pärast, kaheksakümmend protsenti aga sellest, et minu varbad jäävad roomikute alla,“ ütles Graanul Investi omanik Raul Kirjanen hiljem Postimehele.
Septembris algab tehasevastane kampaania uue hooga. EMA annab eriplaneeringu algatamise otsuse kohtusse. Kaebuses tuuakse välja, et vastav haldusakt on õigustühine, kuna puudub seaduses sätestatud riiklik huvi eriplaneeringu algatamiseks. Lõpuks lükatakse kaebus kõigis kolmes kohtuastmes tagasi ning tagatipuks hurjutab uus keskkonnaminister Siim Kiisler ühingut, et see torpedeerib oma kohtuvaidlustega avalikku kaasamisprotsessi ning kulutab õigusemõistja aega sisutühjadele vaietele. Ta oleks meelsamini näinud EMA-d osalemas parajasti ministeeriumis toimunud keskkonnamõjude hindamise lähteülesannete koostamisel. „Oli selgelt näha, et soovitakse vältida keskkonnamõjude hindamist, kuigi tavaline praktika on täpselt vastupidine – nõutakse just rohkem uuringuid,” ütleb Kiisler. Vastaspool peab seda järjekordseks formaalsuseks, mis pakub vastuseid üksnes kuidas-küsimustele. Tehase kriitikute huulil oli aga ainult üks küsimus: kas seda tehast tohib ehitada? Vastust teadsid nad intuitiivselt ka uuringuteta.
EMA delegatsioon käib 2017. aasta sügisel korduvalt Tartus, kus valitsev vaikelu muudab nad rahutuks. Kitsamas ringis oli tselluloositehase vastane võitlus ristitud koodnimega „Tartu põleb“. Paraku näib, et tartlased ise tuld ei võta. Väli meenutab toona valitsenud resigneerunud künismi: „Kõik ütlesid, et see tehas tuleb niikuinii. Tundus, nagu tank oleks käima lükatud.“ Vastupanu võrdus peaga vastu seina jooksmisega. Tõeline läbimurre EMA jaoks saabub alles siis, kui Indrek Vainu nuhib välja arendajate ja RMK vahel sõlmitud heade kavatsuste protokolli.
EMA niigi kirevas seltskonnas silma paistmiseks peab olema koloriitne figuur. Vainu seda ka on. Infotehnoloogia eksperdina oli Vainu 35. eluaastaks saavutanud kõik, mida ühiskond ootas. Tal oli omal alal edukas ettevõte, sellega kaasnev staatus, kodulaenuta maja, lapsed ja koer. Ta oli üheksakümnendate konkurentsipõhise ühiskonna katsed kiitusega läbinud, kuid hinges pakitses. Kui karjäär viib Vainu mõneks ajaks elama Monacosse, näeb ta seal palju rikkaid ja õnnetuid inimesi. Vaikselt saabub ka isiklik äratundmine, et õnn ei peitu rahas. Vainu mälupildis on veel värskelt talletunud see tööpäeva hommik, kui ta tardunult enda ees olevaid helendavaid ekraane vaatama jääb, peas vasardamas ainult üks küsimus: „Mida ma siin teen?“ Tal oli toona pangakontol piisavalt raha, et ehitada sellest lauale kõrgeid püramiidemuretult ära elada, kuid rahuldust see ei pakkunud. Sel hetkel võttis Vainu vastu otsuse, et ta pakib oma senised tegemised kokku ja kolib ära metsa.
Jupi metsa oli linnapoiss Vainu endale ostnud juba 2006. aastal. „Mets ise ütles, et osta ja tule siia elama ja tegutsema,“ meenutab Vainu saatuslikku kaanumatka Soomaal. Metsast saab Vainu põgenemiskoht nädalavahetuseti. Ta ehitab sinna onni, kus nüüdseks elab pea aastaringi, ikka ilma vee ja elektrita. Oma metsatukas toimetab ta esivanemate kombel, tunnistamata mootorsaagi või traktorit, harvesterist rääkimata. Vainu ei salga, et tema sooviks on pöörduda tagasi arhailise elustiili juurde, kus inimene saab ise hakkama. Aega, mis meenutab Vainule tema lapsepõlvesuvesid, kus põldu sai künda hobusega ja kalal käia paadiga.